Krótka próba przed kolonią

Po raz kolejny nadszedł ten radosny, wakacyjny czas! O ile dla dzieci w wieku szkolnym, licealistów czy studentów, wiąże się on przede wszystkim z radosnymi doświadczeniami, o tyle rodzice małych dzieci mogą kojarzyć go z pojawieniem się ogromnych problemów. Z kim zostawić dziecko? Jak zorganizować mu czas, by się nie nudziło? Świetnym sposobem rozwiązania tego problemu są kolonie.

Jak jednak upewnić się, że twoje dziecko jest na to gotowe? Nikt nie zna dziecka tak dobrze, jak jego rodzice. To właśnie oni powinni więc jak najbardziej świadomie zdecydować, na co gotowe jest ich dziecko.

Najlepiej zrobić to na podstawie bardzo uważnych obserwacji. Dość dobrym pomysłem jest także wykonanie swojego rodzaju próby, która pozwoli sprawdzić, jak dziecko radzi sobie w warunkach innych, niż domowe.

Jeśli możesz, wyślij malucha na wakacje do swojej mamy, teściowej czy siostry. Zafundujesz dziecku dodatkową atrakcję, a jednocześnie sprawdzisz, czy pociecha potrafi znieść rozłąkę z rodzicami.

Pamiętaj, że jedynymi czynnikami decydującymi o wyjeździe na pierwszą kolonie powinny być chęci dziecka oraz twój własny osąd. Nie sugeruj się opiniami koleżanek, które sugerują, że w podobnym wieku ich maluchy były już gotowe na samodzielne wyjazdy.

Lepiej przemęczyć się, słuchając niekoniecznie przyjemnych komentarzy, niż narazić dziecko na nieprzyjemne doświadczenia.

www.cech.ilawa.pl