Jak wychowywać dzieci?

Oczywiście, nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, w jaki sposób powinno się wychowywać dzieci. Na ten temat powstało już mnóstwo książek i artykułów. Koncepcji jest wiele, a część z nich się ze sobą kłuci.

Debatują na ten temat psychologowie i rodzice, jednak jak do tej pory nikt nie stworzył teorii, którą wszyscy inni by zaakceptowali. Jedni mówią, że dzieci pod żadnym pozorem nie można bić. Inni czasami stosują delikatne klapsy.

Część osób już od najmłodszych lat stara się traktować maluchy jak dorosłych ludzi, podczas gdy inni do wieku nastoletniego robią im symboliczne kanapki i pomagają pakować się do szkoły. Zdaje się, że konieczne jest znalezienie w tym wszystkim złotego środka. Ani te wszystkie nowoczesne metody wychowywania dzieci nie są w stu procentach dobre, ani te bardziej klasyczne nie należą do optymalnych.

Z pewnością, ważne jest to, żeby spędzać z maluchami dużo czasu i być otwartym na ich problemy – dzieci muszą wiedzieć, że w rodzicu zawsze znajdą wsparcie i że mogą powiedzieć mu praktycznie wszystko.