Bielski Okręg Przemysłowy

W południowej części Polski znajduje się Bielski Okręg Przemysłowy. Można powiedzieć, że jego obszar rozciąga się na tereny aglomeracji bielskiej i szacuje się, że liczy około 2,6 tys. kilometrów kwadratowych. Wiodącymi centrami przemysłowymi w tym regionie jest Andrychów, Żywiec oraz Bielsko-Biała. Historia przemysłu na tych ziemiach sięga pierwszej połowy XIX wieku.

Głównymi gałęziami przemysłu w Bielskim Okręgu Przemysłowym są zakłady z branży maszynowej, motoryzacyjnej oraz włókienniczej. Tutaj swoją siedzibę ma Fiat Auto Poland. Poza tym zlokalizowane są na tych obszarach zakłady rafineryjne. Od lat prosperują tutaj zakłady włókiennicze, a najwięcej jest tych, które nastawione są na tkaniny wełniane. Okręg dynamicznie się rozwija i jest w czołówce regionów przemysłowych Polski pod względem wielkości produkcji.

Należy także dodać, że na obszarach Bielskiego Okręgu Przemysłowego znajdują się także podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.